Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Drawer Base Drawing Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of solid maple and maple veneers and coated with a chemical resistant, earth-friendly UV finish.
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace and Stretcher Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Leg Brace and Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Maple Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Leg Brace, UL-rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ 6-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced table that provides a fully equipped science center for six students. Diversified Spaces™; 6-Station Service Center with Sink, Single Faced, is constructed of solid oak, and hardwood veneers.
| Plug Type | 3 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 30 x 198 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 6 |
| No. of Doors | 3 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Two-Student Single Storage Cabinet Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Allows workspace and storage for two users.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | 2-Student Single Storage Cabinet Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | No |
| Color | Oak |
| No. of Doors | 1 |
| Dimensions (D x W x H) | 24 x 66 x 30 in. |
Diversified Spaces™ 4-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single faced table that provides a fully equipped science center for four students. Diversified Spaces™™ 4-Station Service Center is constructed of solid oak, oak and hardwood veneers.
| Plug Type | 2 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 30 x 132 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Diversified Spaces™ Extra-Large Mobile Demo Unit
Science Education
A science education product.
A science education product.
Features one file drawer with full extension glides, 3 smaller drawers and two cupboard spaces with locks and wire pulls.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Color | Oak |
| Material | Red Oak |
| Weight (English) | 310 lb. |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Non-emitting, chemical resistant UV finish |
| Dimensions (D x W x H) | 76.2 x 137.1 x 91.4 cm (30 x 54 x 36 in.) |
| Weight (Metric) | 140.6 kg |
Diversified Spaces™ Wall and Island Bench
Science Education
A science education product.
A science education product.
All-welded design with 20-gauge reinforced side panels.
| Top Style | 1.75 in. maple |
|---|---|
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Wall and Island Bench |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | No |
| Style | All-welded design |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Door Type | 18-gallon locker doors |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Diversified Spaces™ Drying Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for drying and storing green ware and clay pieces
Diversified Spaces™ Safety Station
Science Education
A science education product.
A science education product.
All-in-one safety station has a built-in shower and eyewash station, and storage for other equipment like fire blankets, spill kits, first aid kits and a fire extinguisher
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: Electrical Option: 36 in. Height
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2 books compartments and UL rated electrical |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 34 in. |
Diversified Spaces™ Layout Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Provides sturdy maple base to work on projects.
| Top Style | Almond-colored Plastic Laminate |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Layout Table |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Maple |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Natural with chemical resistant UV |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Maple Table with Maple Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed from select northern maple, maximum length laminated strips, and finished with sealer and multiple coats of lacquer. Diversified Spaces™ Maple Tables with Maple Tops are used in four-station workbenches, wall benches, and heavy-duty workbenches.
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 42 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 42 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 106.68 cm |
| Weight (English) | 158 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 71.67 kg |